ЯКИМИ ДНЯМИ ВЕЛИКОГО ПОСТУ НЕ МОЖНА ПРИЧАЩАТИСЯ І ЧОМУ
У Православній Церкві відсутнє навіть поняття «не можна причащатися». Таїнство Євхаристії є найголовнішим священнодійством, яке відбувається в Церкві Христовій.
У Євхаристії ми стаємо учасниками Тіла та Крові Господніх і через них долучаємося до життя вічного. Саме тому Літургія як вид богослужіння, за яким звершується Таїнство Євхаристії, буквально переповнена радісними співами. «Бог стає людиною, щоб людина змогла стати богом» – як же тут не радіти?!
Та оскільки час Великого посту – переважно час скорботи та смутку про гріхи, все великопісне богослужіння має більш покаяний, так би мовити, «сумний» характер.
У Великий піст кількість піснеспівів скорочується і водночас вводиться більше читань, особливо зі Старого Завіту, які являють нам приклади гріхопадінь і каяття. Саме з цієї причини Великим постом не відбуваються, за винятком великих свят і суботніх та недільних днів, повні Літургії.
Але щоб не залишити все-таки своїх чад без причастя Святих Таїн, Церква встановила здійснювати по середах і п’ятницях Літургію Передосвячених Дарів – дещо скорочений варіант повної Літургії, коли віряни причащаються Тіла та Крові Христових, освячених раніше, на попередній повній Літургії.
Таким чином, під час Великого посту кожен охочий може причаститися суботнього чи недільного дня, а також у середу чи п’ятницю – на Літургії Передосвячених Дарів. В інші ж дні (понеділок, вівторок і четвер – якщо на них не випаде якесь свято) Літургії, за Статутом Церкви, відправляти не належить. Але не тому, що в ці дні не можна причащатися, а лише тому, що, як уже було сказано, Великий піст – передусім час покаяння та плачу про гріхи, час, коли ми намагаємось обмежити свою радість, тоді як Причастя – це найбільша радість для православного християнина.
Диякон Андрій Музольф




